Decyzją biskupa Ryszarda Kasyny i dekretem wydanym dnia 1 maja 2013 roku, Centrum Psychologiczno-Pastoralne “Więź” zostało powołane do życia w Tczewie.

Od tego dnia rozpoczęliśmy wspólną pracę w zróżnicowanym zespole specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, specjalistów od duchowości chrześcijańskiej, duszpasterstwa rodzin, uzależnień, diagnostyki problemów dzieci i młodzieży oraz fachowców od życia małżeńskiego i rodzinnego.

To wydarzenie miało duże znaczenie dla diecezji pelplińskiej, a także dla społeczności lokalnej, co najlepiej widać właśnie z perspektywy tych 10 lat i ilości osób, którym w tym okresie udało się pomóc.

Podczas uroczystej inauguracji i poświęcenia Centrum, które miało miejsce kilka miesięcy po wydaniu dekretu, biskup Ryszard Kasyna wyraził swoje przekonanie, że takie miejsca są niezwykle istotne i nie powinno ich brakować w diecezji. Jego intencją było stworzenie miejsca nie tylko terapeutycznego i pomocowego, ale również pastoralnego. Centrum miało służyć rozwiązywaniu problemów małżeńskich i rodzinnych, a także wspierać proces dorastania do małżeństwa i rodziny.

Biskup Kasyna podkreślił również potrzebę wsparcia rodzin na różnych etapach ich rozwoju i dojrzewania. Celem było pomaganie rodzinom w prowadzeniu dialogu oraz w budowaniu relacji opartych na miłości i obecności Jezusa. Wskazał, że wiele rodzin doświadcza zranień i potrzebuje wsparcia, dlatego takie centra powinny istnieć również w innych rejonach diecezji.

Zaczynaliśmy od jednej placówki w Tczewie, by po kilku miesiącach otworzyć oddział Starogardzki. Dzisiaj Centrum “Więź” jest już w 5 miastach województwa Pomorskiego – do wymienionych lokalizacji dołączyły nasze gabinety w Kościerzynie, Chojnicach i Lęborku.

10 rocznica istnienia Centrum “Więź” to dla nas ważny moment do refleksji nad osiągnięciami, ale też wyzwaniami, jakie stoją przed naszymi specjalistami. Przez te lata Centrum odegrało istotną rolę w życiu wielu rodzin, a dalszy rozwój i ekspansja na inne tereny diecezji pelplińskiej stanowią perspektywę na jeszcze większe wsparcie dla potrzebujących.

Na to się nastawiamy, bo naszą misją jest wspieranie w budowaniu bliskości.

Dziękujemy, że byliście i jesteście z nami!

Zapraszamy również do obejrzenia archiwalnych materiałów z inauguracji Centrum “Więź” dnia 29.10.2023 r. tutaj: