W dniu 28 października 2023 roku odbyła się konferencja “Ciało, Psychika, Duch – Twórcze Napięcie” w Warszawie. To unikatowe wydarzenie, które nie tylko stanowiło miejsce wymiany poglądów, ale także pogłębiło naukową refleksję nad zagadnieniami związanymi z obszarami medycznymi, antropologicznymi, psychologicznymi i duchowymi.

Konferencja przyciągnęła różnorodną grupę uczestników, w tym przedstawicieli nauki, studentów oraz praktyków pracujących w dziedzinach pomocy psychologicznej, pedagogicznej i duszpasterskiej. Otwartość na różnorodne perspektywy była kluczowym elementem tego wydarzenia, co sprawiło, że stało się ono miejscem inspirujących dyskusji i prezentacji badań.

Jednym z ważnych elementów konferencji było uczczenie pamięci ks. Krzysztofa Grzywocza – rekolekcjonisty, ojca duchownego, wykładowcy teologii duchowości oraz terapeuty psychodramy. Jego postawa dialogu i podejście do tematów takich jak niekochane uczucia, sny, depresja czy patologie duchowości zyskały uznanie nie tylko wśród osób wierzących.

Tematyka pierwszej edycji konferencji była szeroka, obejmując zagadnienia dialogu między naukami przyrodniczymi, psychologicznymi i teologicznymi. W myśl idei ks. Grzywocza, konferencja miała stanowić inspirację do kolejnych spotkań o coraz bardziej wyspecjalizowanej problematyce.

Spotkanie otworzył prof. UKSW dr hab. Jan Cieciuch, gospodarz miejsca, a następnie organizatorzy, ks. dr Marcin Kłosowski z Instytutu Psychologii UKSW oraz ks. dr Krzysztof Naczk, dyrektor Centrum Psychologiczno-Pastoralnego “WIĘŹ”. Wystąpienia podzielono na siedem tematycznych bloków, obejmujących perspektywę lekarza, psychiatry, psychoterapeuty, duszpasterza, aktorki, psychologa i pedagoga. Swoim punktem widzenia podzielili się z nami wyjątkowi prelegenci: dr n. med. Piotr Woźniak, dr n. med. Renata Bobińska, o. dr Jacek Prusak SJ, dr Justyna Dworczyk, ks. dr hab. Paweł Brudek oraz dr Ryszard Paluch.

Transmisja na żywo na YouTube zgromadziła około 2 800 widzów, a na sali uczestniczyło około 180 osób. To ogromne zainteresowanie skłania organizatorów do planowania kolejnych edycji. Konferencja z pewnością pozostawiła ślad w dziedzinie badań nad relacją między ciałem, psychiką i duchem.

Wydarzenie to nie tylko pogłębiło zrozumienie obszaru, którym się zajmuje, ale także stało się inspiracją do kontynuowania dialogu i poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.

Zapraszamy do śledzenia profilu Centrum Więź na Facebooku https://www.facebook.com/wiezstarogard po nowości dotyczące kolejnych inicjatyw. Na wspomnianym Fan Page’u zapoznać się też można z szeroką galerią zdjęć z wydarzenia.