Depresja jest stanem emocjonalnym, który może dotknąć każdego z nas lub naszych bliskich. W obliczu tego wyzwania, istotne jest zrozumienie, że wsparcie jest kluczowe w procesie zdrowienia. Wbrew pozorom, nie polega ono na tym, aby nawoływać do osoby chorującej o to, by “wyszła na słońce, aby złapać trochę optymizmu” czy “wzięła się w garść, bo przecież więcej osób ma takie problemy i jakoś sobie radzą”. To niestety często spotykane sytuacje. Powagę choroby u osoby bliskiej dostrzegamy często za późno.

Dlatego też postanowiliśmy zebrać kilka praktycznych wskazówek, jak pomóc bliskiej osobie zmagającej się z depresją, opierając się na podstawowych zasadach psychologii. Wskazówek na tyle uniwersalnych, aby były pewnym drogowskazem na nas – partnerów, małżonków, rodziców czy dzieci osób, które zmagają się z depresją.

1. EDUKACJA I EMPATIA

Pierwszym krokiem we wsparciu osoby z depresją jest zrozumienie, czym ona tak naprawdę jest. Wyszukaj wiarygodne źródła informacji na temat depresji i dowiedz się, jakie są jej objawy i przyczyny. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany/a do udzielenia wsparcia i zrozumienia bliskiej osoby. Wykazuj empatię – postaraj się wczuć (choć to oczywiście trudne, będąc zdrowym) w jej uczucia i myśli, bez oceniania czy bagatelizowania.

2. SŁUCHAJ UWAŻNIE

Bycie dobrym słuchaczem to kluczowa umiejętność. Pozwól bliskiej osobie wyrazić swoje uczucia i myśli bez przerwania lub oceniania. Czasem sam proces wyrażenia tych emocji może być terapeutyczny. Pamiętaj, że twoją rolą jest bycie obecny/a, a nie koniecznie rozwiązywanie wszystkich problemów.

3. WYRAŻAJ WSPARCIE

Pokaż bliskiej osobie, że jesteś dla niej dostępny/a. Wyraź swoje wsparcie w mówiony i niewerbalny sposób. Słowa, takie jak “Jestem tutaj dla ciebie”, czy delikatne gesty, jak uśmiech czy podanie ręki, mogą pomóc jej poczuć się wspierana.

4. UNIKAJ WCZUWANIA SIĘ W ROLĘ EKSPERTA

Choć chęć pomocy może być silna, unikaj udawania specjalisty od psychologii. Często robimy to nawet nieświadomie, jednocześnie wpływając na pogłębianie się stanów emocjonalnych u osoby zmagającej się z depresją. Zamiast tego, zachęć bliską osobę do szukania profesjonalnej pomocy od terapeuty lub/i psychiatry. Twoja rola polega na wsparciu i byciu obecnością, nie na diagnozowaniu czy udzielaniu terapii.

5. POMAGAJ W CODZIENNYCH OBOWIĄZKACH

Osoby z depresją często odczuwają trudności w wykonywaniu codziennych zadań. Możesz pomóc, oferując swoją pomoc w prostych działaniach, takich jak gotowanie posiłków czy sprzątanie. Wsparcie w codziennych obowiązkach może przynieść ulgę i odciążyć osobę zmagającą się z depresją.

6. ZACHĘCAJ DO AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Zachęć bliską osobę do spacerów, ćwiczeń czy innych form ruchu. Możesz zaproponować, że zrobicie to razem – to nie tylko pomoże jej fizycznie, ale także stworzy okazję do spędzenia czasu razem.

7. DAJ CZAS NA PRZYJĘCIE POMOCY

Wspieranie osoby z depresją może być długotrwałym procesem. Daj jej czas na przyjęcie pomocy i zdobycie zaufania. Pamiętaj, że każdy proces zdrowienia jest indywidualny i wymaga cierpliwości.

Podsumowanie

Wspieranie bliskiej osoby z depresją wymaga zrozumienia, cierpliwości i empatii. Kluczowe jest bycie obecnym i oferowanie wsparcia w sposób, który jest zgodny z jej potrzebami. Pamiętaj jednak, że profesjonalna pomoc jest równie ważna. Zachęcaj bliską osobę do szukania pomocy u specjalistów, którzy mogą dostosować terapię do jej indywidualnych potrzeb. Twoja rola polega na byciu wsparciem i towarzyszeniu w tym trudnym procesie zdrowienia.

Wspieramy 💙